Mesi on looduslik magus aine, mida toodavad meemesilased taimede nektarist ning elusate taimeosade ja neist toituvate putukate eritistest. Mesilased töötlevad neid algaineid pika protsessi kestel neile eriomaste ainetega. Mesi on glükoosi, fruktoosi ja sahharoosi vesilahus. Lisaks sisaldab see happeid ja ensüüme, vitamiine, mineraalaineid, aroomiaineid ja antibiootilisi aineid. Just glükoosi ja fruktoosi omavaheline vahekord määrab ära kui kiiresti mesi tahkub ehk kristaliseerub. Fruktoosi ülekaalu korral püsib see kauem vedel, glükoosi rohkuse korral aga kristaliseerub kiiresti. Enamus taimedelt kojatud nektarist tehtud meed tahkuvad umbes kahe kuu jooksul peale vurritamist. Rapsi mett vurritades tuleb olla usin kuna see kipub kristaliseeruma päevadega. Kiiresti kristaliseerub ka tatramesi. Vedelaks võib jääda lehemesi ja paakpuumesi. Kanarbiku mesi ei kristaliseerugi lõpuni kõvaks vaid jääb sültjaks. Mee toitaineline väärtus ei sõltu sellest kas see on vedel või suhkrustunud ehk kristaliseerunud.
Vedel või kõva
Värskelt tarust vurritatud mesi on loomulikult maailma parima maitsega. Sõltuvalt taimedest on igal meel oma maitse nüanss mis kristaliseerudes muutub õige pistud tagasihoidlikumaks. Vedel mesi meeldib inimestele üldiselt rohkem, see tundub isuäratavam ja mugavam kasutada, kuid kvaliteetse mee tunnus on kritaliseerumine. Talvisel ajal saab vedelat mett selle sulatamise teel. Selleks on kasutusel erinevad masinad mille temperatuuri on võimalik kontrollida ja stabiilsena hoida. Mee sulatamisel ei tohi mee temperatuur tõusta üle 40 kraadi, kuna kõrgemal temperatuuril hakkavad meile kasulikud ained lagunema. Kreemjat mett on võimalik teha temperatuuriga mängimata, selleks tuleb mett mehaaniliselt segada, sellega lõhutakse kristallid väikseksmaks ja mesi kõvaks ei suhkrustu vaid jääb meeldivalt kreemjas.
Hooajaline toode
Kristaliseerunud mett on võibolla ebamugav saiale määrida kuid kindlasti eelistan talvisel ajal just seda suhkrustunud variant või kreemjaks segatud mett. Olen proovinud seda panna sügavkülma, sellisel juhul peaks see jääma ülesse sulades vedel, kuid minul see ei toiminud. Võib proovida mett hoida soojas kohas, näiteks pliidi ääres, kuid seda võiks teha ettevaatlikult, et mett mitte üle kuumendada, Minu arvates on vedel mesi hooajaline toode ja nauditav vaid hiliskevadest hilissügiseni.